Відправити свій текст твору
Сьогодні: 22/06/2018, 02:12

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]Створити нову тему Відповісти  [ 1 повідомлення ] 
Автор Повідомлення
ПовідомленняДодано: 29/03/2015, 18:42 
Офлайн

З нами з: 29/03/2015, 18:28
Повідомлення: 1
Той, хто одухотворює глину
Всевидющим оком, - бгає і формує її.
Справжній гончар сповнює глину буттям,
Вібрує усім своїм серцем,
Вдихає життя у вироби – творить…
(Із давньоацтецького вірша)


Тисячі років мерехтить глина в людських руках, слухняно кориться наказу серця майстра і формує собою не просто новий виріб, а нове життя. Від скіфських чаш, від трипільських «Венер» до суто наших опішнянських баранців спочивають в землі рідній, немов поринаючи до власних першоджерел, глиняні творіння невідомих та знаменитих митців. Яскраві форми та глибоке знакарство в цих виробах несуть неймовірно потужну естетичну насолоду, їжу духовну, підживлення національне та викликають бажання осягнути всю дійсно космічну велич процесу рукомества глини. Таке жадання, на щастя, задовольняється тим, що гончарні кола досі обертаються, горна розпалюються, а руки і очі пестять шматочки вогкої субстанції, яка скоро породить нове мистецьке життя. І в цьому всьому головуючу роль перебрав на себе сам майстер глиноліплення, внутрішній світ якого і складає особливість його творінь.

Гончар добуває глину, висушує її, вимішує і з аморфної безіменної маси *цензура* нові смисли у формах. Цей процес виготовлення є подібним до божественного акту світотворення, тобто автор стає на деякий час богом, упорядником, витворюючи із хаосу космос. У різних народів світу існують подібні легенди, коли глина виступає креаційним матеріалом (сотворіння істот, Всесвіту загалом), а космогонічний деміургізм гончарів правильно відображує сутність глиноліплення. Гончар таким чином уявляється як небесний творець і повелитель універсальної речовини, що робить його чарівником і вимагає особливої внутрішньої гармонії зі світом навколо і всередині нього.

Виготовлення глиняних виробів супроводжується максимальним напруженням всіх чуттів, а монотонні дії викликають особливий вихід сі домости митця. Як і вишивання, ліплення, гончарювання апелює до внутрішніх душевних джерел творця, тому виріб - це, в першу чергу, сама людина, адже задумка і є персональною сутністю. Творити, ремісничати – це передова ознака людини як творіння божественного, а вже рукомество глини, як ніщо інше, уподібнює людину деміургові. Не треба й казати, що ця непроста справа ніколи не була чисто механічною дією з вузьким прагматичним та меркантильним (в спрощених сенсах цих слів) присмаком в собі – навпаки, семіотичність та духовна насиченість глиняних виробів красномовно звітує про інше.

Можна набратися сміливості й навіть сказати, що здібність та професійність грає зовсім не визначну роль при виготовленні глиняної продукції (нехай пробачать мене гончарі, що їхні творіння називаю продукцією). Деякі вироби, особливо іграшкового типу, дуже прості за виконанням, його можуть творити і діти, і літні люди без особливого научання. В цьому випадку кажуть про енергетику виробу – саме вона робить фігурку живою та цікавою. Любов до справи, безперечно, також робить печатку на глиняному творінні майстра. Лише людина, яка здатна зливатися зі шматком глини і відчувати її в своїх думках, може називатися творцем. І це робить процес рукомества глини таким сакрально-магічним, який більше відбувається в серці майстра, ніж назовні.

Не марно у міфології людина є створеною із глини, а цей матеріал (разом із водою) здавна уявлявся фізичним втіленням понять початку та кінця всього сущого. І тут маємо знову звернутися до образу Бога-творця світу та істот. Найбільш потужним та красномовним підтвердженням досі живого відчуття гончарем своєї деміургічної місії, є слова Василя Онуфрійовича Омеляненка про те, що свої вироби він вважає живими. І це не пусті слова, що так часто друкуються язиками тисячі митців, бо очі цієї талановитої людини настільки ретельно та зацікавлено слідкують за кожною деталлю на виробі, ніби якийсь хірург проводить важливу операцію з людиною. Такий погляд одухотворяє самі фігурки і кожна отримує своє обличчя. Василь Онуфрійович ретельно вдивляється на них і радіє, сміється з їхньої вдачі. "Оцей півничок поклював пшенички" - каже він усміхнено, і справді, наче бачить його зараз живим. В своїй маленькій роботі він кожному малює минуле, як оця історія з пшеничкою, та думає про майбутнє виліпленої істоти: "Я завжди думаю про свій виріб - чи тебе поб'ють, чи ти будеш стояти віка...". Сотворене, таким чином, вже в голові істинного майстра-творця отримує своє минуле, любовно формується теперішнє в руках його, і в серці майстра отримує майбуття. Тільки отримавши долю, глиняна фігурка, наче людина в руках божих, починає жити на Землі, ось тому таке рукомество є дійсно антропогонічним за сутністю.

Японські гончарі кажуть: «Глина – це земна куля, глобус; коли торкаєшся глини, торкаєшся і Землі. Через глину гончар єднається із землею». Таке духовно-філософське відношення до глини є надзвичайно важливим для розуміння сутності глиноліплення, а сучасна людина, що так кволо відчуває рідну землю, потребує цього чарівного матеріалу в свої долоні. Опішня ж є тим краєм, що дає строкатий ґрунт для національного самотворення та випалювання. Із цих розписаних глечиків, життєствердних козачків, веселих баранців з крикливими півниками ми маємо черпати сили і знання, а також шукати себе, формувати немов шматок сирої глини, місити вічно. Бо поки ми тримаємо глину і формуємо з неї щось – доти вона не застигла, - так і людина, поки чомусь вчиться та прямцює із собою – доти вона розвивається, а коли припиняє, то засихає і стає не чуттєвою. А от без перебільшення, хоч і з метафоричністю можна сказати вкінець, що доки гончар вертить в руках неопрацьований шматок глини і творить з неї якісні форми та ідеї, доти людина є образом та подобою Божою.


Догори
 Профіль  
 
Відображати повідомлення за:  Сортувати за  
Створити нову тему Відповісти  [ 1 повідомлення ] 

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]


Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей


Ви не можете створювати нові теми у цьому форумі
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі

Знайти:
Вперед:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Український переклад © 2005-2011 Українська підтримка phpBB