НОБЕЛІВСЬКІ ЛАУРЕАТИ
Пер Лагерквіст: у пошуках утраченого Бога

Як Цедрак, м. Чернівці
Пер Лагерквіст: у пошуках утраченого Бога
Нобелівка 1951
Пер Фабіан Лагерквіст прожив довге життя (він народився 1891 року, а помер – 1974-го). Бачив обидві війни – хоч вид і відкривався для нього з боку нейтральної Швеції. Мандрував не те щоб багато, але відвідав ті краї й країни, куди його тягнуло, де знаходилися відповіді на його запитання: Італія, Франція, Палестина, Греція. Був двічі в шлюбі, другий із яких нібито видався вдалим (його обраницею стала Елен Хальберг, удова художника Йоста Сандельса). Згадують, що був він людиною вкрай замкнутою та сором’язливою. Помер у 83 роки, розбитий паралічем.
Один із героїв «Непростих» Тараса Прохаська захоплювався й дивувався тим, що життя кожної людини, яку він знав чи зустрічав, можна було б умістити в кількадесят слів, якби потрібно було робити про цю людину статтю до словника.
Чому Лагерквіст, чиє життя так само, як і будь-яке інше, можна вмістити в кілька рядків, став нобелівським лауреатом? Що вело його життям і літературою аж до сцени у Шведській академії?
1
Зелений і великий герой одного мультфільму, пояснюючи своєму другові-віслюку власну філософію, висновував: «Розумієш, – говорив він, – люди мають шари». Той шар, із якого починається Лагерквіст, – це Біблія, Книга псалмів і Проповіді. Власне, це й уся бібліотека, яка була вдома в його батьків. Із мистецтва – хіба ще портрет Мартіна Лютера. Однак із дитинства хлопчика цікавили книжки, він рано навчився писати, мав хист до малювання й музикальний слух. Письменство в консервативній протестантській родині вважалося богохульством і дурницею.
Через півстоліття Курт Воннеґут влучно скаже: «Якщо ви цілком хочете розчарувати батьків, а гомосексуалізм вам не до душі, – ідіть у мистецтво». Достеменно не відомо, як реагували батьки на професійний вибір Лагерквіста з огляду на релігійну позицію родини, однак вони оплачували навчання сина, хоч, можливо, і не до кінця його підтримували.
Середня оцінка :

0 коментарів :
Залишити коментар :



Найважливіше
з теорії детективу!
Знайомтеся з цікавими статтями і доповнюйте рубрику своїми теоріями та практичними історіями. Чекаємо на ваші листи за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com
ОГОЛОШЕННЯ
До уваги передплатників!
Друкована та електронна версії журналу «Дніпро» виходять щомісячно!
Передплатити журнали можна:
на сайті:
www.dnipro-ukr.com.ua;
за телефоном:
(044) 454-12-80;
у відділеннях «Укрпошти».

ЦИТАТА ДНЯ
«Текст – це лише пікнік, на який автор приносить слова, а читачі – сенс»
(Цвєтан Тодоров)

УВАГА!!!
Пропонуємо всім охочим узяти участь у написанні літературно-критичних статей про нобелівських лауреатів.
Чекаємо на ваші роботи про Томаса Еліота до 31 липня 2016 року.
Найкращу статтю буде опубліковано на сторінках журналу.
Роботи надсилайте за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com (із позначкою "Нобелівка").