Завантажити

Премія імені Івана Огієнка

 

Іван Огієнко

                  Премія і́мені Огієнка(Огієнківська премія) — заснована Всеукраїнським товариством Івана Огієнка, Житомирськими обласними державною адміністрацією та радою, Національною спілкою письменників України, Фондом сприяння розвитку мистецтв, Всеукраїнським товариством «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Премія вручається з 1995року. За 15 років достойниками премії стали 110 діячів у галузі літератури, культури, мистецтва й науки.

Премія Огієнка присуджується за заслуги в розвитку національної духовної культури, утвердження української державності, міжнаціональної та міжконфесійної злагоди в номінаціях: «Література», «Мистецтво», «Освіта», «Наука», «Громадська, політична та духовна діяльність» у розмірі до 3 тис. грн. у кожній номінації.

Присуджує Комітет у справах премії імені Івана Огієнка.

Премія присуджуєтьсяособам або групам осіб незалежно від місця проживання, національності, статі, віросповідання, расової приналежності, стану здоров’я, громадянства.  

Вік не обмежений.

Реєстрація претендентів завершується 15 лютогона підставі надісланих або поданих у 2-х примірниках матеріалів до Комітету з присудження премії імені Івана Огієнка (10014, м. Житомир, вул. Мала Бердичівська, 25, управління культури і туризму, Комітету з Премії Івана Огієнка).
 

Положення:

                      Премія заснована на вшанування видатного українського вченого-мовознавця, письменника, перекладача, педагога, державного та церковного діяча, уродженця містечка Брусилова Івана Івановича Огієнка – митрополита Іларіона (1882 — 1972 рр.).

Премія присуджується за заслуги в розвитку національної духовної культури, утвердження української державності, міжнаціональної та міжконфесійної злагоди в номінаціях: «Література», «Мистецтво», «Освіта», «Наука», «Громадська, політична та духовна діяльність» у розмірі до 3 тис. грн. у кожній номінації.

Реєстрація претендентів завершується 15 лютого на підставі надісланих або поданих у 2-х примірниках матеріалів до Комітету з присудження премії імені Івана Огієнка (10014, м. Житомир, вул. Мала Бердичівська, 25, управління культури і туризму, Комітету з Премії Івана Огієнка).

Довідково:
Премія присуджується особам або групам осіб незалежно від місця проживання, національності, статі, віросповідання, расової приналежності, стану здоров’я, громадянства. Премія може присуджуватись посмертно, якщо померлий кандидат у лауреати висувався за життя. Премія, присуджена групі осіб, розподіляється рівними частинами між усіма лауреатами.

Право висунення претендентів на здобуття Премії належить осередкам Всеукраїнського товариства Івана Огієнка, творчим спілкам, громадським об’єднанням, установам, організаціям, науковим, освітнім, культурним, церковним закладам, що діють як в Україні, так і за її межами. Також право на висунення претендентів на здобуття Премії мають лауреати попередніх років за умови, що вони не входять до складу комітету з Огієнківської премії відповідного року.

Матеріали на претендентів для здобуття премії мають містити:

— обґрунтоване подання осередку громадського об’єднання, підприємства, установи, організації, закладу тощо, завірене відповідною печаткою та підписом керівника, подання лауреата премії попередніх років, підписане та завірене за місцем його роботи, проживання або нотаріально;

— особовий листок обліку кадрів із вклеєною фотокарткою, завірений за місцем роботи або проживання;

— список наукових, літературних, музичних, художніх праць, що відображає внесок претендента (кожної особи з групи претендентів) у вивчення, розробку, узагальнення, популяризацію наукової літератури. Перекладацької, духовної спадщини Івана Огієнка. Його державної, освітньої, церковної діяльності; список завіряється підписом претендента (підписом кожного з групи претендентів) або керівником підприємства, установи, організації, об’єднання, що висувають претендента;

— праці претендента: книга, монографія, серія книжок, мистецький твір (його репродукції, кольорові та чорно-білі фотографії, слайди), музичні твори (їхні нотні та магнітофонні записи), опис державної, освітньої, церковної діяльності, підтверджений відповідними документами й свідченням, інші форми видатних заслуг у вивченні, збереження, розробці, узагальненні, впровадженні, популяризації духовної спадщини І.Огієнка, розвитку української духовної культури й української державності.

Матеріали на кожного претендента (групу претендентів мають бути надруковані через 2 інтервали, підшиті у швидкозшивачах з помітками «1-й примірник» та «2-й примірник» у правому верхньому кутку, містити нумерацію аркушів і опис документів, що містяться в кожному з них, опис праць претендента (групи претендентів), які надсилаються до Комітету додатково (книги, мистецькі твори, магнітофонні касети, фотографії тощо). На титульній частині обкладинки швидкозшивача робиться наклейка з надрукованим прізвищем, ім’ям та по батькові претендента (кожного з групи претендентів).

Матеріали, надіслані до Комітету, не рецензуються і не повертаються.

 

Лауреати:

2011 рік

У галузі літератури:

Красуцький Мар’ян, письменник, журналіст, м. Кам’янець-Подільський, за подвижницьку, творчу, громадську діяльність, за визначні досягнення в українській літературі, за значний внесок у справу популяризації імен видатних українців. Представлений Хмельницькою обласною організацією НСПУ, Всеукраїнським Товариством Івана Огієнка, Кам’янець-Подільським національним університетом ім. Івана Огієнка, Кам’янець-Подільською районною ЦБС.

Пасічник Михайло, український поет, автор понад 20 книг, голова Житомирської організації НСПУ, с. Гришківці Житомирської області — за книги «Не розминутися б з собою», Водоспадний злам», «Бджолині пасовиська». Представлений Брусилівською районною організацією Всеукраїнського товариства ім. Івана Огієнка, Житомирським державним університетом ім. Івана Франка.

У галузі освіти:

Мітченко Віталій, художник-графік, м. Київ — за внесок у розвиток графічного мистецтва, книгу «Естетика українського рукописного шрифту». Представлений Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури.

У галузі науки:

Поліщук Володимир, письменник, науковець, доктор філологічних наук, професор, м. Черкаси — за літературну та наукову діяльність, зокрема дослідження: «В. Доманицький.  З  науково-творчої спадщини, «Чистому серцем. Пам’яти Василя Доманицького». Представлений Черкаською обласною організацією НСПУ.

У галузі мистецтва:

Малиновський Рафаїл, хореограф, головний балетмейстер фольклорного ансамблю національного обряду «Родослав», викладач та голова циклової комісії хореографічних дисциплін Житомирського училища культури і мистецтв ім. Івана Огієнка, народний артист України, м. Житомир — за багаторічну працю з популяризації українського хореографічного мистецтва Полісся. Представлений Житомирським обласним осередком Національної хореографічної спілки України, Національною всеукраїнською музичною спілкою, фольклорним ансамблем національного обряду «Родослав».

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності:

Гаврилюк Ярослав, актор театру та кіно, народний артист України, м. Київ — за книгу «Крути. Січень 1918 року: документи, матеріали, дослідження, кіносценарій». Представлений громадською організацією «Історико-культурологічне товариство «Герої Крут».

2010 рік

У галузі літератури:
Кобець Василь, письменник, м. Вінниця — за поетичні та прозові книжки останніх років;

Ярмолюк Микола, письменник, смт Радомишль Житомирської області — за книжки “Ой люди, людоньки”, “Дорога без початку і кінця”.
У галузі науки:
Качкан Володимир, літературознавець, м. Івано-Франківськ — за 10-й том монографії “Хай святиться ім’я твоє: історія літератури і культури в персоналіях”;

Степаненко Микола, доктор філологічних наук, професор, ректор Полтавського державного педагогічного університету ім. В. Короленка — за просвітницьку та наукову діяльність.
У галузі освіти:
Погребенник Володимир, доктор філології, професор, м. Київ — за вагомий внесок у розвиток національної духовної культури.
У галузі мистецтва:
Негода Борис, художник, м. Кам’янець-Подільський — за популяризацію імені Івана Огієнка в меморіальних знаках.
У галузі громадської, політичної та духовної діяльності:
Костриця Микола, президент Товариства дослідників Волині, доктор географічних наук, м. Житомир — за багаторічну громадську та краєзнавчу роботу.

Лауреати попередніх років:

2009 рік

У галузі культури

Борис Остапенко, письменник, смт Попільня Житомирська область.

У галузі мистецтва

Василь Фещенко, скульптор, заслужений художник України, м. Житомир.

У галузі освіти

Петро Саух, ректор Житомирського державного університету імені І.Франка.

У галузі літератури

Тетяна Яковенко, поетеса, громадський діяч,
м. Вінниця.

У галузі науки

Дмито Степовик, доктор богословських наук, доктор мистецтвознавства, доктор філософії, м. Київ.

Олександр Завальнюк, професор, науковець,
м. Кам´янець-Подільський .

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності України, миру і злагоди в ній

Василь Сташук, директор Брусилівського музею імені Огієнка, смт Брусилів, Житомирська область.

 

2008 рік

 У галузі мистецтва

Юрій Камишний, художник, м. Житомир – за серію живописних робіт „Моя Україна”;

Володимир Шинкарук, автор та виконавець власних пісень, ведучий культурно-мистецьких заходів,        м. Житомир таІрина Шинкарук, співачка, переможниця багатьох Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, солістка Національного радіо України, м. Київ – за вагомий внесок, популяризацію та розвиток українського народного та естрадного мистецтва, високий професіоналізм, втілення значимих мистецьких проектів останніх років.

 У галузі освіти

Володимир Гнатюк, педагог, просвітянин (м. Київ) – за заслуги в розвитку національної школи в Україні та книгу управління системою національного виховання учнів загальноосвітніх закладів”.

 У галузі науки

Олег Гринів, професор, доктор філософських наук (м. Львів) – за серію науково-публіцистичних праць: „Імператив Володимира Мономаха”, „Спокута Малоросії: державотворення без парадоксів”, „Збуджена Україна: самоствердження нації після контузії населення та інші.

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності України, миру і злагоди в ній

Лідія Худаш (Шевело), науковець, поетеса (м. Львів) – за багаторічну громадську діяльність з метою утвердження української мови як державної.

 

 

2007 рік

 У галузі літератури

Гранін Володимир, письменник, м. Одеса, за книги "Еней був парубок моторний", "Як парость виноградної лози".

 У галузі мистецтва

Сологуб Надія, мовознавець, м. Київ — за вагомий внесок у культуру, чистоту рідної мови.

 У галузі освіти

Жадько Віктор, педагог, видавець, меценат, м. Київ, - за праці "Видавнича діяльність І. Огієнка та концепція його книги "Історія українського друкарства", "Грек з душею українця", "Узбереги Божої ріки".

 У галузі науки

Єршова Людмила, науковець, м. Житомир — за дослідження витоків українського письменства.

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності України, миру і злагоди в ній

Мотрич Катерина, письменниця, діячка української церкви,     м. Київ — за "Молитву за убієнних голодом", "Молитву до України", роман "Ніч після сходу сонця".

 

2006 рік

 У галузі літератури

П´янов Володимир, письменник, м. Київ — за вагомий особистий внесок у становленні патріотичного покоління шестидесятників, активну літературну та громадську діяльність.

Шевчук Анатолій, письменник, м. Житомир — за книги прози "Вертеп добра і зла" (1991), "Чорний човен неволі" (1996), публікації останніх літ

 У галузі мистецтва

Гузуни Михайло і Тетяна, художні керівники народного хореографічного ансамблю «Сонечко», м. Житомир — за високомистецькі сценічні роботи, що утверджують національні ідеали

 У галузі освіти

Гоян Ярема, письменник, видавець, м. Київ — за просвітницьку і благодійну діяльність, книги серії "Уроки літератури", "Рідній школі", есеїв "Присвята", "Воскреснемо!"

 У галузі науки

Терлецький Віктор, письменник, м. Суми — за дослідження педагогічної діяльності К.Ушинського, П.Куліша, М.Максимовича.

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності України, миру і злагоди в ній

Овсієнко Василь. Публіцист, правозахисник, м. Київ — за мемуари та публіцистику „Світло людей”.

2004рік

 

 У галузі літератури

Леонід Кореневич, письменник, громадський діяч,
м. Київ — за есе на теми сучасної української діяльності.

 

 У галузі мистецтва

Марія Гуцуляк, майстер народної творчості,
м. Могилів-Подільський — за писанки, витинанки, вишиванки.

 

 У галузі освіти

Петро Кононенко, учений, просвітянин, м. Київ — за праці з українознавства.

 

 У галузі науки

Ярослав Ганіткевич, учений, лікар, м. Львів —за високий внесок у відродження української медичної освіти та науки.

 

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності України, миру і злагоди в ній

Святійший отець Філарет, патріарх Київський і всієї України-Руси.

 

2003 рік

 

 У галузі літератури

Микола Скорський, письменник, м. Житомир — за книгу "Життя і творчість Тодося Осьмачки".

 

 У галузі мистецтва

Віктор, Максим, Олексій, Сергій Кононенки— за твори мистецького циклу "Слов´янський світ".

 

 У галузі освіти

Орест Сливинський, письменник, науковець  — за внесок у вивчення буття українського народу.

Петро Федотюк, есеїст  — за внесок у чистоту та культуру української мови.

 

 У галузі науки

Василь Німчук— за усталення повноцінної редакції "Українського правопису".

 

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності України, миру і злагоди в ній

Микола Плав´юк,  останній Президент Україні в екзилі — за заслуги в справі збереження й утвердження державності України.

 

       

 

2002 рік

 У галузі літератури

Василь Слапчук, поет — за книги поезії "Навпроти течії трави", "Укол годинниковою стрілкою", "Мовчання адресоване мені", м. Луцьк.

 У галузі мистецтва

Ярослав Бобуняк, відомий співак, бандурист, диригент хору "Гомін", м. Манчестер, Англія.

 У галузі освіти

Геннадій Вознюк, Анатолій Загородній, Тамара Смовженко, - за створення найповнішого україномовного довідково-навчального "Фінансового словника",             м. Львів.

 У галузі науки

Володимир Ляхоцький, відомий історик-архівознавець, доктор історичних наук, м. Київ — за фундаментальні праці, які є вагомим внеском у справу узагальнення та популяризації наукового доробку творчої спадщини І. Огієнка.

Левко Палюга, відомий мовознавець, доктор філологічних наук, професор, м. Львів — за наукову і педагогічну діяльність, створення цілої бібліотеки словників української мови, зокрема "Словника антонімів української мови", "Тлумачного словника української мови".

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності України, миру і злагоди в ній

Віталій Карпенко, відомий громадський діяч, публіцист, автор цілої низки актуальних публіцистичних виступів і книг, м. Київ.

2001 рік

 У галузі літератури

Юрко Гудзь— за книги прози "Не-ми" та "Ісихія".

 У галузі мистецтва

Павло Волик, художник, м. Полтава.

 У галузі освіти

Світлана Горлова, Віталій Розстальський, Тетяна Теодорович, ведучі радіожурналу "Слово" — за високофахові передачі на захист рідної мови.

 У галузі науки

Василь Лизинчук, м. Львів — за науково-публіцистичні праці "Навічно кайдани кували", "Завжди памятай - ти українець" та інші.

У галузі громадської, політичної та духовної діяльності, спрямованої на утвердження державності України, миру і злагоди в ній

Анатолій Луценко,  літератор, педагог — за особистий внесок у відновлення Свято-Михайлівської церкви в селі Калита Київської області.

Андрій Топачевський, літератор-народознавець,              м. Київ — за оповіді на теми біблійної ботаніки "З божого саду".
 

 

1993 — 2000 роки

Олексій Опанасюк, письменник, м. Житомир.

Олександр Вацек, художній керівник житомирської хорової капели "Орея".

Михайло Клименко, поет, м. Житомир.

Олексій Макаренко, художник, м. Житомир.

Богдан Бойко, настоятель Свято-Михайлівської церкви, м. Житомир.

Микола Тимошик, письменник, м. Київ.

Андрій Чебикін, художник, м. Київ.

Євген Гуцало, письменник, м. Київ.

Андрій Бурячок, науковець, м. Львів.

Григорій Гусейнов, письменник, редактор журналу "Кур´єр Кривбасу".

Дмитро Чередниченко, поет, м. Київ.

Володимир Савченко, режисер, м. Житомир.

Анатолій Погрібний, письменник, м. Київ.

Зіновій Тіменник, письменник, м. Львів.

Євгенія Сохацька, науковець, м. Кам´янець-Подільський.

 

 
Перейти до списку премій

Найважливіше
з теорії детективу!

Знайомтеся з цікавими статтями і доповнюйте рубрику своїми теоріями та практичними історіями. Чекаємо на ваші листи за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com

Читати журнал "Дніпро" Статті

ОГОЛОШЕННЯ

До уваги передплатників!

Друкована та електронна версії журналу «Дніпро» виходять щомісячно!

Передплатити журнали можна:

на сайті:
www.dnipro-ukr.com.ua;

за телефоном:
(044) 454-12-80;

у відділеннях «Укрпошти».

ЦИТАТА ДНЯ

«Текст – це лише пікнік, на який автор приносить слова, а читачі – сенс»

(Цвєтан Тодоров)

УВАГА!!!

Пропонуємо всім охочим узяти участь у написанні літературно-критичних статей про нобелівських лауреатів.

Чекаємо на ваші роботи про Томаса Еліота до 31 липня 2016 року.

Найкращу статтю буде опубліковано на сторінках журналу.

Роботи надсилайте за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com (із позначкою "Нобелівка").