Завантажити

Премія «Глодоський скарб»

 

        «Глодо́ський скарб»— громадська мистецька премія, заснована лауреатом Національної Шевченківської премії письменником Григорієм Гусейновим. Грошовий еквівалент своєї нагороди він поклав у банк на депозит, а відсотками з нього щороку нагороджує одного з митців — на свій розсуд.

Премію «Глодоський скарб» можна вважати унікальною. Микола Жулинський, наприклад, назвав її «першою благодійною премією в Україні».

Назва премії пов'язана з подією, що сталася на початку 1960-х у селі Глодоси на Кіровоградщині: школяр у степу під каменем знайшов майже три кілограми стародавнього золота й срібла, що відомо в археології під назвою Глодоський скарб.

Премію «Глодоський скарб» заснував письменник і головний редактор часопису «Кур’єр Крив басу» Григорій Гусейнов. Він уже п’тий рік поспіль нагороджує видатних українських митців. Так письменник вирішив розпорядитися своєю Шевченківською премією: поклав 100 тисяч гривень на депозитний рахунок, відсотки від якого й становлять грошову винагороду (15 тисяч гривень). Крім матеріальної підтримки митців, премія має на меті популяризацію високої культури. Цій меті сприяє, зокрема, другий — виїзний день вшанування лауреата. Адже самою лише церемонією нагородження премія «Глодоський скарб» не обмежується.

Щороку, на наступний день після церемонії вручення оргкомітет і володар «Глодоського скарбу» вирушають у мандрівку до символічних для української культури місць. Ідея другого, виїзного дня пошанування лауреата, розповідає Григорій Гусейнов, народилася водночас із заснуванням премії. Адже глодоський скарб — символ того, що в нас багата земля, і не лише захованими скарбами, чорноземами чи корисними копалинами, а насамперед  талантами.

Лауреатами премії є люди, які зробили значний внесок у культуру країни, це творчі та талановиті особистості.

Лауреатів комісія обирає самостійно.

Вік не обмежений.

Винагорода: 15000 грн і диплом.

Нагородження лауреатів відбувається 15 квітня.

Контакти редакції «Кур’єр Кривбасу»:

Контактний телефон: (0564) 92-71-33
Адреса: 50050, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, просп. Металургів, 32.

 

Лауреати:

Серед нагороджених премією — Кость Москалець, Емма Андієвська, поет Віктор Неборак, кобзар Тарас Компаніченко, скрипалька Мирослава Которович, чимало культурних діячів.

 

Історія:

                 Дуже цікава історія назви премії «Глодоський скарб». Вона належить самому Григорію Гусейнову. Перебираючи різні варіанти типу «Степова премія», «Степовий скарб» (бо степи Кіровоградщини — батьківщина письменника), Григорій Гусейнов все ж вирішив зупинитися на найбiльш промовистiй назві. Насправді Глодоський скарб існує. Про це на церемонії вручення премії розказала Лариса Масенко, професор Києво-Могилянської академії. Він був віднайдений у червні 1961 року школярем Володимиром Чухрієм на березі ставка в селі Глодоси Кіровоградської області. Пізніше дослідники виявили, що це поховання дуже визначної особи VII століття. Тіло було спалене, що свідчить про древність поховання. Скарб містить 2,5 кг тільки золотих речей — близько 700 предметів, і ще більше срібла. За словами науковців, віднайдені прикраси виконано дуже майстерно, що свідчить про високий розвиток українського етносу, який саме в той час вже формувався. Наразі скарб зберігається в Києво-Печерській лаврі. Очевидно, віднайдення й поцінування майже нікому не відомих в Україні мистецьких скарбів і поставив собі за мету Григорій Гусейнов. Залишається сподіватися, що його ініціатива не пройде непоміченою та стане прецедентом. "Я думаю, це дуже добрий приклад для наслідування. Він не може не мати продовження. Я вірю в те, що люди, не спідлені духом, є й будуть в Україні, — висловлює сподівання лауреат «Глодоського скарбу» Тарас Компаниченко, — в Україні має бути багато способів, завдяки яким людина, що займається мистецтвом, могла б сказати: мене почули, мене побачили, мене помітили. І таких премій, можна сказати, моральних сатисфакцій, повинно бути більше. Я цю премію не шукав, а просто чесно займався своєю справою».
            Схоже, що «Глодоський скарб» слідом за Шевченківською премією вже має шанси на «відтворення». Сам Тарас Компаниченко стверджує, що має на меті заснування на основі цієї власної нагороди: "Я хотів би заснувати власну премію «Лицарі нашої землі». Ця відзнака мала б пошанувати людей, які стали на обороні української культури і на варті людськості". 
      Учора засновника й лауреата «Глодоської премії» вітали на Кіровоградщині, куди вони разом із Миколою Жулинським і Михайлом Слабошпицьким вирушили, аби вшанувати пам'ять народженого там поета Євгена Маланюка. 

 

Перейти до списку премій

Найважливіше
з теорії детективу!

Знайомтеся з цікавими статтями і доповнюйте рубрику своїми теоріями та практичними історіями. Чекаємо на ваші листи за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com

Читати журнал "Дніпро" Статті

ОГОЛОШЕННЯ

До уваги передплатників!

Друкована та електронна версії журналу «Дніпро» виходять щомісячно!

Передплатити журнали можна:

на сайті:
www.dnipro-ukr.com.ua;

за телефоном:
(044) 454-12-80;

у відділеннях «Укрпошти».

ЦИТАТА ДНЯ

«Текст – це лише пікнік, на який автор приносить слова, а читачі – сенс»

(Цвєтан Тодоров)

УВАГА!!!

Пропонуємо всім охочим узяти участь у написанні літературно-критичних статей про нобелівських лауреатів.

Чекаємо на ваші роботи про Томаса Еліота до 31 липня 2016 року.

Найкращу статтю буде опубліковано на сторінках журналу.

Роботи надсилайте за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com (із позначкою "Нобелівка").