Завантажити

 ЛІТЕРАТУРНА ПРЕМІЯ «РОСІЙСЬКИЙ БУКЕР»-2011

     Премію «Російський Букер» засновано в 1991 р. як першу недержавну премію в Росії після 1917 р. Присуджувана щорічно за найкращий роман року російською мовою, вона завоювала й зберігає репутацію найпрестижнішої літературної премії країни. Мета премії — привернути увагу читаючої публіки до серйозної прози, забезпечити комерційний успіх книг, що затверджують традиційну для російської літератури гуманістичну систему цінностей. Перше вручення відбулося в 1992 р.

Вік учасників не обмежено.

Приз — $20 000, п'ять фіналістів одержують по $1 000.

     Брати участь у висуванні на конкурс премії «Російський Букер» запрошуються всі видавці (видавництва та редакції літературних журналів), а також найбільші бібліотеки й університети

Щоб висування відбулося, видавцям необхідно заповнити та доставити або надіслати на адресу Букерівського комітету додану нижче форму та шість примірників кожного запропонованого ними твору.

     Бібліотеки та університети надсилають заповнену форму на адресу Букерівського комітету, додаючи (за погодженням з адміністрацією премії) шість примірників твору лише в тому випадку, якщо книгу або періодичне видання, у якому опубліковано твори-номінанти, важко віднайти в Москві, і забезпечують (за рахунок Букерівського комітету — якщо пересилання здійснюється поштою, то післяплатою) доставку зазначеної кількості примірників.

 Для висування творів на здобуття премії необхідно направити заповнену заявку та шість примірників твору до Адміністрації премії. 

Тел./факс: (495) 780-33-60; моб. тел.: 8-916-374-72-33;

 E-mail: post@russianbooker.org.

Адреса: 121099, Москва, Шубінський пров., буд. 6.

ВІДКЛАДЕНО ПОЧАТОК ПРОЦЕДУРИ ЛІТЕРАТУРНОЇ ПРЕМІЇ «РОСІЙСЬКИЙ БУКЕР»-2011

Правління Фонду «Російський Букер» на своєму засіданні 16 березня 2011 р. прийняло рішення відкласти початок процедури однойменної літературної премії. У 2010 р. минув строк п'ятирічного договору Фонду «Російський Букер» з міжнародною компанією BP, яка виступила четвертим опікуном премії за 19 років її існування в Росії. Перемовини з можливими партнерами на даний момент не дали певних результатів, але вони тривають. За цих умов Правління Фонду змушено відкласти оголошення преміальної процедури 2011 року та в найближчі місяці ухвалити рішення щодо подальшого існування премії.

Процедура премії 

Щорічна процедура російської Букерівської премії складається з 4-х етапів: оголошення конкурсу (початок березня), оголошення "довжелезного списку" (кінець червня — початок липня), оголошення "стислого списку" (початок жовтня), фінальна церемонія оголошення лауреата (перші числа грудня).
              «Російський Букер» було створено за моделлю свого британського попередника з однією відмінністю: романи на премію в Англії номінують самі видавці. У 1991—1992 роках, коли премія створювалася в Росії, колишня видавнича система вже впала, а нова ще не з'явилася. Перші роки на премію приймалися навіть рукописи. Покладатися на номінацію з боку видавців було не можливо. Через це було створено окремий інститут номінаторів. Щороку запрошувалося 20-30 критиків, літераторів, кожний із яких мав запропонувати для участі в конкурсі спочатку два, а потім три твори. Інститут номінаторів проіснував до 2003 року.
               У Букерівській премії поєднуються принцип стабільності та постійного відновлення. Стабільність гарантує Букерівський Комітет, склад якого підлягає поступовій ротації. Це своєрідний "законодавчий" орган премії в усьому, що стосується літературних справ. Комітет установлює правила конкурсу та запрошує членів журі, склад якого змінюється щороку.
                Тепер у Російському Букері (як і в Британському) право на висування творів на премію мають не тільки видавництва, а й редакції літературних журналів. Після скасування інституту номінаторів цим правом наділено великі бібліотеки й університети, список яких щорічно затверджується Комітетом. Правом додати по одному твору до списку володіють також члени журі (цим правом вони користуються лише у виняткових випадках).
                 Журі Букерівської премії складається з п'яти осіб і щороку обирається Букерівським комітетом із-поміж провідних літераторів і діячів культури. Членом Букерівського журі можна ставати лише на один строк, окрім випадку, коли колишній член журі згодом обирається його Головою (також лише на один строк).
                Журі збирається три рази. Уперше воно визначає "довжелезний список" (long list). У нього входять усі твори, допущені до конкурсу. Журі ухвалює рішення за формальною ознакою: чи задовольняє даний твір за строками публікації й жанром, тобто чи є він романом. З 2001 року журі набуло право відхиляти твір і за естетичним принципом у тому випадку, якщо всі п'ять його членів одноголосно проголосували проти його допущення до конкурсу.
               На другій своїй зустрічі журі визначає список із шести фіналістів, кожний із яких одержує 2000 доларів США. З-поміж них на останній зустрічі журі, що проходить безпосередньо перед церемонією нагородження, визначають ім'я переможця, яке оголошують на урочистому обіді. Лауреат одержує грошову премію, розмір якої наразі становить 20000 доларів США.

Букерівський Комітет

Букерівський Комітет є "законодавчим" органом премії. Він не бере участі у виборі переможця, але визначає умови конкурсу та склад журі. З розширенням діяльності премії та появою додаткових проектів Комітет розробляє їхню стратегію, а його члени сприяють у їх здійсненні. Комітет збирається чотири рази на рік.
               Спочатку Головою Букерівського Комітету виступав представник спонсора. Першим Головою був сер Майкл Кейн, а після його смерті (1999 р.) ним став керівник компанії UDV у Росії Гілберт Докторов. З 2004 року Комітет очолює відомий британський журналіст, літератор, дипломат Джордж Уолден.
               Безпосереднє керівництво літературною діяльністю премії є обов'язком Літературного секретаря Комітету. У 1992—1998 роках цю посаду обіймав перекладач, знавець російський мови та російської літератури Джон Кроуфут. З 1999 року Літературним секретарем Комітету є літературний критик, професор Російського державного університету Ігор Шайтанов.
                 До членів Комітету входять письменники, критики, представники культурної громадськості, а також люди різних професій, пов'язані із життям книги: видавці, журналісти, бібліотекарі. У різні роки в Букерівському Комітеті працювали Лев Аннинський, Олександр Архангельський, Сергій Боровіков, Володимир Войнович, Микола Кононов, Андрій Немзер, Арсеній Рогинський, Ірина Ясина й ін.


На даний момент членами Комітету є:

Джордж Уолден

Народився в 1939 році.

Англійський дипломат, політик, суспільний діяч, журналіст. Обіймав високі пости в міністерствах закордонних справ та освіти. Протягом багатьох років веде рубрику в газеті «Evening Standard». Автор багатьох книг, у тому числі "Щасливчик Джордж".

У 1995 році був головою журі Британського Букера.

З 2004 року голова Комітету премії «Російський Букер».

 

Ігор Шайтанов

Народився в 1947 році.
Доктор філологічних наук, лауреат премій журналів "Ли
тературное обозрение", "Знамя", "Вопросы литературы","Арион", професор Російського державного гуманітарного університету, викладає курси англійської літератури та літератури епохи Відродження.
Книги Ігоря Шайтанова присвячені історії російської поезії. Тематика досліджень охоплює не лише вітчизняну поезію XVIII століття, поезію Тютчева й Асєєва, але й англійську класичну літературу. Його статті публікувалися у Великобританії та США. Його роботи про сучасну літературу друкуються в російській періодиці.
Літературний Секретар премії
«Російський Букер».

 

Юрій Білявський

Народився 29 липня 1948 року в Москві.
Закінчив Московський інститут управління.
Автор декількох книг і сценаріїв документальних фільмів, знятих у Росії та за кордоном. Лауреат премії Спілки журналістів СРСР і декількох літературних премій.
Головний редактор щотижневика "Культура".

 

Неллі Бєлова

З родини потомствених бібліотекарів.
Розпочала свій професійний шлях із посади помічника бібліотекаря.
Директор Вологодської обласної наукової універсальної бібліотеки, заслужений працівник культури РФ, член ради з культуиі при губернаторі Вологодської області.

 

Олексій Костанян

Народився в 1959 році в Москві.
Закінчив Московський державний педагогічний інститут іноземних мов ім. Моріса Тореза.
10 років працював у Видавництві АПН ("Новости").


З 1992 року - головний редактор видавництва "ВАГРИУС".
Лауреат Державної премії 2001 року за просвітницьку діяльність: "За творчий розвиток найкращих традицій російського книговидання".

 

Ольга Славнікова

Закінчила факультет журналістики Уральського Державного університету.
Працювала редактором відділу прози літературного журналу "Урал". Очолювала Єкатеринбурзьку щотижневу газету "Книжный клуб".
Фіналіст Букерівської премії 1997 року (роман "Стрекоза. Увеличенная
до размеров собаки"). Роман "Один в зеркале" було включено до стислого списку премії Антибукер за 1999 рік.
Автор критичних статей, рецензій та есе. Лауреат премій журналів "Нов
ый мир", "Дружба народов", "Октябрь". У 2002 році була визнана гідною премії Аполлона Григор'єва.
Координатор премії "Дебют".

 

Олег Чухонцев

Народився в 1938 році.
Закінчив філологічний факультет Московського педагогічного інституту.
Працював у журналах "Юн
ость" і "Новый мир".
Автор чотирьох поетичних книг, а також багатьох журнальних публікацій і віршованих перекладів. Укладач антології російської прози "Dissonant Voices" (1991).
Лауреат Державної премії Росії, Пушкінської премії фонду Альфреда Тепфера, премії Олександра Блока.

 

Анатолій Торкунов

Народився в 1950 році в Москві.

Учений, дипломат. Доктор політичних наук, член-кореспондент РАН. Надзвичайний і Повноважний Посол.

Автор шести монографій, співавтор і редактор підручників і досліджень з історії міжнародних відносин.

З 1992 р. ректор МДІМВ (У).

Голова Російської асоціації сприяння ООН.

 

Олександр Кабаков

Прозаїк, публіцист, журналіст. Автор декількох десятків оповідань, розповідей, сотень есе й публіцистичних статей. Літературну популярність принесла повість-антиутопія "Невозвращенец" (1988, публ. 1989), перекладена у Франції, Німеччині, Італії, Іспанії, США, Японії, Китаї, усіх скандинавських країнах, що й склала разом з антиутопією "Салон" збірку "Заведомо ложные измышления" (1989).
Лауреат літературних премій:  ім. Аполлона Григор'єва (2005), "Б
ольшая книга" (2006), премії Івана Буніна (2006).
Головний редактор журналу "Саквояж".

 

Фонд «Російський Букер»

             У 2002 р. було засновано незалежний некомерційний Благодійний фонд «Російський Букер», на який покладено організаційно-фінансове забезпечення й юридичне представництво Премії.
          Окрім преміальної процедури, Фонд реалізує додаткові проекти: організує щорічну Букерівську конференцію та презентації Премії на книжкових ярмарках, поїздки та виступи лауреатів Премії з міст Росії (проект "Букер открывает Россию"), випускає щорічний буклет, бере участь в організації молодіжного проекту ("Студенческий Букер") і здійснює іншу діяльність, спрямовану на підтримку, розвиток і популяризацію вітчизняної літератури.
           Керівний орган Фонду — Правління, Головою якого на сьогодні є професор І. Шайтанов, а членами — Дж. Уолден, баронеса Емма Ніколсон (член Британського та Європейського парламентів), Ю. Білявський і О. Чухонцев.

Контакти

Благодійний фонд «Російський Букер»
 121099 м. Москва, Шубінський пров., буд. 6

Тел./факс (495) 780-33-60; +7(916)374-72-33
 E-mail: post@russianbooker.org

ПРО ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСУ ПРЕМІЇ «РОСІЙСЬКИЙ БУКЕР»

Брати участь у висуванні на конкурс премії «Російський Букер» запрошуються всі видавці (видавництва та редакції літературних журналів), а також найбільші бібліотеки й університети, перелік яких наводиться нижче. Ми сподіваємося, що вони допоможуть скласти найбільш точну уяву про смаки й переваги професіоналів, пов'язаних із сучасною літературою. Бібліотеки, університети, кожне видавництво й редакція журналу мають право висунути два романи, опублікованих у їхньому видавництві або журналі в строки, зазначені в умовах конкурсу.

Щоб висування відбулося, видавцям необхідно заповнити та доставити або надіслати на адресу Букерівського комітету наведену нижче форму  та шість примірників кожного висунутого ними твору.

Бібліотеки та університети надсилають заповнену форму на адресу Букерівського комітету, додаючи (за погодженням з адміністрацією премії) шість примірників твору лише в тому випадку, якщо книгу або періодичне видання, у якому опубліковано номіновані твори, важко віднайти в Москві, і забезпечують (за рахунок Букерівського комітету — якщо пересилання здійснюється поштою, то післяплатою) доставку зазначеної кількості примірників.

Журі цього року очолив прозаїк Руслан Кирєєв, до його складу також увійшли: критики Марина Абашева (Перм) і Марія Ремизова, прозаїк Валерій Попов (Санкт-Петербург), режисер і сценарист Вадим Абдрашитов.

Із загальної кількості номінованих творів журі премії на своєму першому засіданні відбирає “довжелезний список” допущених до конкурсу романів, число яких не повинно перевищувати 24.

На другому етапі конкурсу журі визначає шість фіналістів («стислий список»), а на заключному етапі — переможця премії. Розмір премії лауреатові становить 600 тисяч рублів. Інші п'ять фіналістів одержать по 60 тисяч рублів.

Правила відбору творів на здобуття премії «Російський Букер»-2010

1. На конкурс може висуватися роман, уперше опублікований окремою книгою або в періодичному виданні в період із 16 червня 2009 року по 15 червня 2010 року.
2. Якщо роман друкувався раніше в періодичному виданні, але не висувався на Букерівську премію, то перше книжкове видання, що з'явилося в зазначений термін, може бути допущено до участі в конкурсі за умови, що між журнальною й книжковою публікаціями минуло не більше трьох років.
3. Строк подання заявок і шести примірників книги — до 14 травня 2010 р. Твори, які ще знаходяться в процесі написання, але мають з’явитися до 15 червня, подаються у вигляді заявки до 14 травня з обов'язковою доставкою шести примірників книги до 20 червня 2010 р.
 4. На здобуття премії може висуватися роман, написаний і виданий російською мовою. Твори, перекладені російською мовою (крім авторського перекладу), до конкурсу не допускаються.
5. Твір має бути написаний нині живим автором.
6. До конкурсу не може допускатися твір, написаний членом журі.
7. До конкурсу допускаються тільки завершені твори й не можуть бути допущені ті, які мають вказівку: том, частина, книга. 
8. Кожний видавець може висунути два твори, опублікованих у його видавництві або журналі.
9. Кожний номінатор із затвердженого на цей рік переліку бібліотек й університетів має право висунути два твори.
10. Рішення журі перегляду не підлягає.

 Для висування творів на здобуття премії необхідно направити заповнену заявку й шість примірників твору в Адміністрацію премії.  Тел./факс: (495) 780-33-60; моб. тел.: 8-916-374-72-33; E-mail: post@russianbooker.org. Адреса: 121099, Москва, Шубінський пров., буд. 6.

ФОРМА ЗАЯВИ

НА ПРЕМІЮ «РОСІЙСЬКИЙ БУКЕР»-2010

ВІД ВИДАВНИЦТВА, БІБЛІОТЕКИ АБО УНІВЕРСИТЕТУ:

НОМІНАТОР:

Назва видавництва (бібліотеки або університету, кафедри університету):

Прізвище, ім'я, по батькові та посада відповідальної особи:

Адреса видавництва (бібліотеки або університету):

Телефон, факс, e-mail:

НА КОНКУРС «РОСІЙСЬКИЙ БУКЕР»-2010 ВИСУВАЄТЬСЯ ТВІР:

Назва:

Автор:

Домашня адреса, телефон і електронна адреса автора:

Кількість поданих примірників:

ДАНІ ПРО ПУБЛІКАЦІЮ

1. Місце видання (місто, країна):

а Видавництво (зазначте назву книги, якщо вона відрізняється від назви твору):

б ISBN:

в Журнал (із вказівкою номера або номерів):

2. Дата (для журналу місяць, рік; для книги дата підписання до друку)

Наскільки мені відомо, справжнє видання є першою книжковою публікацією даного твору у світі.

Підпис:                                                              Дата:

Печатка

Історія

Створення й творці

«Російський Букер» було створено англійцями й уперше вручено в 1992 році. Це була перша недержавна літературна премія в Росії з 1917 року.
На початку 90-х виникло передчуття, що російська література в небезпеці, навіть більше — перед загрозою зникнення. Тоді одна національна культура, прославлена в жанрі роману (англійська), прийшла на допомогу іншій культурі, прославленій у цьому-таки жанрі (російській), і допомогла заснувати премію за найкращий роман року, написаний російською мовою.

Ініціатором створення премії в Росії був сер Майкл Кейн (Michael Caine), що очолював компанію Booker plc і засновану нею в 1969 році для Англії, країн Співдружності та Ірландії Букерівську премію.
Торговельна компанія Букер, чиє ім'я носять тепер і Британська, і російська премії, була заснована в Ліверпулі двісті років тому братами Букер (тож назва премії ніяк не пов'язана з книгою – “book”). Основний капітал компанія заробила на торгівлі колоніальними товарами. В Англії вона зараз не дуже добре знайома тим, хто купує продукти в магазині, оскільки основний вид діяльності компанії — дрібний опт продовольчих товарів.
             Прихід компанії Букер у літературу був майже випадковий. Головою компанії в 60-х роках був особистий друг відомого Яна Флемінга. Коли він довідався, що письменник смертельно хворий, то дав йому пораду, як краще розпорядитися літературною спадщиною, а потім йому спало на думку: чому б не придбати авторські права? Слідом за Флемінгом свої права компанії Букер продали Агата Крісті, Роберт Болт (автор відомої п'єси "Людина на всі часи"), Гарольд Пінтер. Книжковий бізнес виявився дуже вигідною справою, і, заробивши на літературі, компанія вирішила поділитися з літературою своїми доходами. Так, у 1969 році з'явилася Букерівська премія.
              Відтоді вона затвердила себе як основна літературна премія Великобританії. Навіть більше того — як культурна подія міжнародного масштабу. Лауреати премії: Айріс Мердок, Вільям Голдинг, Кінгслі Еміс, Салман Рушді, Бен Окрі, Кадзуо Ішігуро, Грем Свіфт. Першим двічі обраним лауреатом премії став південноафриканський прозаїк Дж. М. Кутзее, який одержав потім і Нобелівську премію.
              У 2000 році, після смерті сера Майкла Кейна, його вдовою — баронесою Еммою Ніколсон Уінтерборн було засновано премію його імені за стисле оповідання, написане африканським письменником і опубліковане англійською мовою (The Caine Prize for African Writing). У такий спосіб кількість Букерівських премій збільшилася до трьох.
З 2002 року спонсором британської премії стала фінансова група “The Man Group”, а повна назва премії тепер звучить так: премія Мен Букер (“The Man Booker prize”).

Опікуни

Першим спонсором премії «Російський Букер» були її засновники - компанія Booker plc. В організації премії в ці роки значну участь брала Британська Рада в Москві.
             З 1997 р. премія змінила свою назву на “Smirnoff-Букер”, по імені Фонду пам'яті П. А. Смирнова. Цей Фонд був частиною великої міжнародної корпорації UDV (United Distillers and Vintners), яка фактично й спонсорувала премію.
             Із 2002 по 2005 рік премія звалася “Букер – Открытая Россия” її спонсором виступила Міжрегіональна благодійна організація "Открытая Россия", створена на гроші декількох власників компанії ЮКОС та яку очолював спочатку Леонід Невзлін, а потім Михайло Ходорковський.
              З 2006 року опікуном премії стала міжнародна нафтогазова компанія BP.

Перейти до списку премій

Найважливіше
з теорії детективу!

Знайомтеся з цікавими статтями і доповнюйте рубрику своїми теоріями та практичними історіями. Чекаємо на ваші листи за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com

Читати журнал "Дніпро" Статті

ОГОЛОШЕННЯ

До уваги передплатників!

Друкована та електронна версії журналу «Дніпро» виходять щомісячно!

Передплатити журнали можна:

на сайті:
www.dnipro-ukr.com.ua;

за телефоном:
(044) 454-12-80;

у відділеннях «Укрпошти».

ЦИТАТА ДНЯ

«Текст – це лише пікнік, на який автор приносить слова, а читачі – сенс»

(Цвєтан Тодоров)

УВАГА!!!

Пропонуємо всім охочим узяти участь у написанні літературно-критичних статей про нобелівських лауреатів.

Чекаємо на ваші роботи про Томаса Еліота до 31 липня 2016 року.

Найкращу статтю буде опубліковано на сторінках журналу.

Роботи надсилайте за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com (із позначкою "Нобелівка").