Завантажити

Літературна премія імені Юрія Довгорукого

 

     У 2004 році з ініціативи Уряду Москви та особисто мера Москви Ю. М. Лужкова було засновано літературну премію імені Юрія Довгорукого, що стало черговим кроком Уряду Москви для підтримки російської мови й російськомовного культурного простору в країнах близького та далекого зарубіжжя.

Засновником і традиційним виконавцем цього проекту є Московський Фонд міжнародного співробітництва імені Юрія Довгорукого. Співорганізаторами премії виступають амбасада Росії в Україні, представництво Російського центру науки та культури в Києві та редакція київського літературного журналу "Веселка".

Премію щороку присуджують російськомовним авторам, які проживають в Україні та пишуть свої твори російською мовою.

Вік не обмежено.

Присуджується в Києві щороку. Здебільшого нині премія розширила свої кордони. Вона також вручається в країнах Прибалтики й Кавказького регіону. Співзасновники премії – Московський фонд міжнародного співробітництва ім. Юрія Довгорукого та Уряд Москви.

Приймання та початковий відбір найкращих творів здійснює  редакція журналу «Веселка» за сприяння лауреатів премії колишніх років.

Надсилайте один примірник книги та свою біографію на адресу редакції. 

Чекаємо на ваші твори до 15 грудня

 

Адреса редакції: 01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 51-а.

 тел.: (044) 235-53-31,

(044) 239-73-81

факс.: (044) 238-73-95

e-mail: rdga@yandex.ru

Премію присуджують щороку. Переможці нагороджуються званням лауреата із врученням пам'ятної медалі, диплома й грошової премії, у розмірі    4 тисячі доларів США кожна, і розподіляються за групами країн-учасниць так:

I Група – 4 премії;
II Група – 2 премії;
III Група – 3 премії;
IV Група – 3 премії;

Кожною групою країн-учасниць до нагородження дипломами може презентуватися до п'яти учасників конкурсу. Дипломанти нагороджуються дипломами й грошовою премією, у розмірі 1 тисяча доларів США кожна.

Символічна назва Премії. Особистість Великого князя київського Юрія Довгорукого, засновника Москви, і зараз є фігурою, що поєднує народи Росії й України, нагадує нам про славне й велике спільне історичне минуле.

Серед завдань Премії – відкривати та підтримувати істинно талановитих літераторів, сприяти тому, аби їх твори стали відомими широкому загалу читачів і в Україні, і в Росії.

Наприклад, лауреат Премії Юрія Довгорукого Олександр Кабанов через рік став лауреатом премії прославленого московського журналу "Новий мир", а книги нашого лауреата Володимира Каденка видають у Петербурзі. Серед постійних авторів російських журналів "Знамя", "Октябрь" – лауреат премії Довгорукого Ірина Євса. За творами ще одного лауреата – Ірен Роздобудько – російські та українські кінематографісти ставлять художні фільми.

Конкурс на здобуття Премії, церемонія її вручення стали важливими подіями в культурному житті України, що сприяє розвитку та зміцненню російсько-українських культурних зв'язків. В урочистих церемоніях традиційно беруть участь керівники Уряду Москви й Московської міської думи, виступають відомі артисти, представники творчої інтелігенції двох країн.

До журі Премії входять найвідоміші представники літературного світу Росії й України – письменники, поети, літературні критики такі, як перший секретар виконкому Міжнародного співтовариства письменницьких спілок Фелікс Кузнєцов, перший секретар Спілки російських письменників Світлана Василенко, секретар Спілки письменників Москви Кирило Ковальджі, редактор відділу критики журналу "Новий мир" Лев Аннинський, головний редактор журналу "Дружба народов" Олександр Ебаноїдзе, головний редактор журналу "Веселка" Юрій Ковальский.

Із-поміж авторів – і професійні письменники, і поети, і самодіяльні літератори, які видають книги під власною редакцією та за свій кошт.

Талановитих творів багато, обрати переможця завжди непросто. Київське журі Премії відбирає найбільш достойні поетичні збірки та прозаїчні твори, які надсилаються московському журі.

Урочиста церемонія вручення Премії традиційно проходить у березні в Києві в будинку Національної музичної Академії України ім. П. І. Чайков-ського. Вручають премію надзвичайний і повноважний посол Росії в Україні й Голова Московської міської думи. Лауреати одержують почесні дипломи, медалі із зображенням Юрія Довгорукого, а також грошові премії.

На святковому заході присутні представники українських культурних кіл, російської діаспори, адміністрації м. Києва. У ході церемонії зачитуються привітання мера Москви, Міністра закордонних справ РФ, керівника Федерального агентства з культури й кінематографії.

Премія імені Юрія Довгорукого не тільки означає перемогу в літературній творчості окремих авторів, але насамперед перемогу всієї російськомовної літератури в Україні, визнання її спроможності й справжнього професіоналізму.

Традиційно в рамках Премії проводяться заходи, спрямовані на її популяризацію й у цілому російської мови в Україні. Це прес-конференції за участю журналістів провідних українських ЗМІ, у ході яких гості з Москви надають значну кількість інформації про Премію, про програми підтримки співвітчизників за кордоном, підтримки російської мови та культури. Це зустрічі з представниками організацій співвітчизників, де обговорюються животрепетні теми життя російськомовного населення. Не обходиться й без зустрічей українських і російських літературних діячів, які традиційно проводяться в редакції співорганізатора премії – літературного журналу "Веселка".

Церемонія вручення Премії та її підсумки широко висвітлюються в пресі України та Росії, викликають інтерес у російськомовної громадськості наших країн.

За весь час існування літературна премія імені Юрія Довгорукого здобула значну популярність серед письменників, які творять російською мовою, не лише в Україні, але й в інших країнах. Тому Уряд Москви вирішив розширити географічні горизонти для Премії. Починаючи з 2009 року цю чудову літературну естафету приймуть письменники з країн СНД і Балтії.

Московський Фонд міжнародного співробітництва
 імені Юрія Довгорукого 

Адреса: 115172, Росія, Москва, вул. Народна, буд. 14/1, офіс 66

Тел/факс: +7 495 632-74-57, 632-74-59

E-mail: info@mfud.ru

 ПОЛОЖЕННЯ
про Міжнародну літературну премію імені засновника Москви
 Юрія Довгорукого

1. Міжнародна літературна премія імені засновника Москви Юрія Довгорукого впроваджена Департаментом зовнішньоекономічних і міжнародних зв'язків міста Москви (ДЗМЗ) й однойменним московським Фондом підтримки співвітчизників.

2. Присудження Премії покликано сприяти:
– збереженню в країнах СНД і Балтії загального культурного простору, що ґрунтується на багатовікових традиціях російської культури, яка ввібрала в себе звичаї й традиції культур і народів, що заселяють безмежні простори Росії;
– зміцненню позицій російської мови як інструмента міжнаціонального спілкування;
 – популяризації творчості співвітчизників, які мешкають за межами Росії й пишуть твори російською мовою.

3. Премія присуджується письменникам, поетам, журналістам, літературним критикам, русистам, видавцям або колективу авторів за твори, що зробили вагомий внесок у розвиток художніх традицій російської літератури й російської мови в іноземних країнах.

4. На здобуття Премії можуть подаватися:
 – твори художньої й документальної прози, краєзнавча література, поетичні збірки, видані за останні три роки.

5. До складу журі конкурсу входять відомі діячі культури Росії, керівники Департаменту зовнішньоекономічних і міжнародних зв'язків міста Москви та Фонду підтримки співвітчизників імені Юрія Довгорукого. Склад журі затверджується Правлінням Фонду.

6. Координаційні ради щодо початкового відбору здобувачів формуються Фондом за такими групами країн-учасниць:

I Група – Молдова, Наддністрянщина, Україна.
II Група – Латвія, Литва, Естонія.
III Група – Абхазія, Азербайджан, Вірменія, Грузія, Південна Осетія.
IV Група – Казахстан, Киргизія, Таджикистан, Туркменія, Узбекистан;
 – у групі III координаційні ради створюються в кожній країні;
 – до складу координаційної ради входять письменники, поети, учені-літературознавці, літературні критики, лінгвісти, представники літературних об'єднань і спілок, представники організацій співвітчизників;
 – координаційна рада розглядає подані на конкурс літературні твори, залучаючи за необхідності до роботи професійних літературних критиків, робить початковий відбір творів. Кількість відібраних і представлених журі творів за кожною групою країн (у групі III кожної країни) координаційна рада погоджує з Фондом.
Літературні твори, не представлені координаційною радою, журі не розглядають.

7. Премії присуджуються щороку. Переможці нагороджуються званням лауреата з врученням пам'ятної медалі, диплома та грошової премії, у розмірі 4 тисячі доларів США кожна, і розподіляються за групами країн-учасниць так:

I Група – 4 премії;
II Група – 2 премії;
III Група – 3 премії;
IV Група – 3 премії.

Кожною групою країн-учасниць до нагородження дипломами може презентуватися до п'яти учасників конкурсу. Дипломанти нагороджуються дипломами й грошовою премією, у розмірі 1 тисяча доларів США кожна.

8. Фінансування премії здійснюється відповідно до Комплексної цільової середньострокової програми здійснення державної політики щодо співвітчизників за кордоном на 2009–2011 роки.

9. Висування кандидатів на здобуття Премії проводиться Спілками та Організаціями співвітчизників за кордоном або за їх схвалення творчими спілками, громадськими організаціями, окремими особами.

10. Засідання журі з присудження Премії проводиться за кожною групою країн-учасниць окремо.

11. Вручення Премії проводиться в урочистій обстановці в столиці однієї із країн-учасниць за узгодженням учасників і організаторів конкурсу та на підставі рішення Фонду.

12. Премія присуджується узгодженим рішенням  засновників Премії або їх довірених осіб на підставі пропозицій журі.

13. До Положення про присудження Премії можуть вноситися зміни суто засновниками Премії як через зміни обставин, пов'язаних із конкурсним процесом, так і за пропозицією регіональних комісій. 

Лауреати:

2010 рік

У результаті проведеної роботи та відкритого голосування лауреатами літературної премії імені Юрія Довгорукого стали:

– Сергій Грабар (Україна) за книгу оповідань "Сецесії";
 – Олег Вергеліс (Україна) за книгу етюдів про театральних акторів "Квиток на вчорашню виставу";
 – Анатолій Крим (Україна) за збірку оповідань "Останнє слово вбивці";
 – Алла Мельничук (Наддністрянщина) за поетичну збірку "Хочу весни".

Кожному з лауреатів вручено почесний диплом і спеціальну медаль із зображенням Юрія Довгорукого, а також грошову премію в розмірі 128 тис. рублів ($4000).

Дипломантами Премії стали:

– Володимир Єременко (Україна) за роман "Gimagimis";
 – Ніна Андрос (Україна) за збірку "Добрі казки";
 – Олена Сибіренко-Ставрояні (Україна) за збірку оповідань "Я – манекен";
 – Валентина Костишар (Молдова) за поетичну збірку "Колом земним";
 – Олена Лаврентьєва (Україна) за книгу віршів "Короткі дні".

Дипломантам на минулій церемонії вручено пам'ятні медалі, дипломи й грошову винагороду в розмірі 25,6 тис. рублів ($800).

2008 рік

На здобуття Премії надійшло 256 робіт російськомовних письменників України, виданих наприкінці 2006 року й у 2007 році. Серед них – 147 поетичних збірок і 109 книг і журнальних публікацій прозаїчних творів (романів, оповідань, циклів оповідань). З-поміж авторів – і професійні письменники, і поети, і самодіяльні літератори, які видають книжки під власною редакцією й за свій кошт.

Талановитих творів виявилося багато, обрати переможця було складно. Київське журі Премії відібрало найдостойніших – 12 поетичних збірок і 16 прозаїчних творів, що надіслали московському журі.

У результаті рішення журі лауреатами Премії стали: поети – Сергій Шовковий (Харків) за збірку "Червень-Липень" і Володимир Спектор (Луганськ) за збірку "Не за Гринвічем відлічуючи годину", письменниця Інна Лісова (Київ) за книгу "Пасьянс "Чотири дами". Спеціальної премії за просвітительсько-публіцистичну діяльність удостоївся колектив авторів навчального посібника "Країнознавство. Росія" – В. Я. Звиняцковський, А. А. Олійников і О. Н. Філенко. Крім того, шість авторів стали дипломантами Премії.

 

Перейти до списку премій

Найважливіше
з теорії детективу!

Знайомтеся з цікавими статтями і доповнюйте рубрику своїми теоріями та практичними історіями. Чекаємо на ваші листи за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com

Читати журнал "Дніпро" Статті

ОГОЛОШЕННЯ

До уваги передплатників!

Друкована та електронна версії журналу «Дніпро» виходять щомісячно!

Передплатити журнали можна:

на сайті:
www.dnipro-ukr.com.ua;

за телефоном:
(044) 454-12-80;

у відділеннях «Укрпошти».

ЦИТАТА ДНЯ

«Текст – це лише пікнік, на який автор приносить слова, а читачі – сенс»

(Цвєтан Тодоров)

УВАГА!!!

Пропонуємо всім охочим узяти участь у написанні літературно-критичних статей про нобелівських лауреатів.

Чекаємо на ваші роботи про Томаса Еліота до 31 липня 2016 року.

Найкращу статтю буде опубліковано на сторінках журналу.

Роботи надсилайте за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com (із позначкою "Нобелівка").