Тема: Святе слово мати 

Мета
• розширити й поглибити знання учнів про значення матері в житті людини; 
• формувати в учнів культуру почуттів; 
• виховувати в них повагу та любов до матері, бережливе ставлення до неї. 

Хід роботи: 
І. Організаційна частина 
ІІ. Вступна частина

Учитель: Кожна людина і кожний народ мають свої святощі. До цих святощів зараховуємо і пошану до матері. Вона дала нам життя, виростила і виховала. День матері - загальне свято для всіх. По церквах відправлять Богослужіння, відбуваються святкові концерти, цей день приносить пробудження щирих почувань у серці кожного на згадку про свою матір. День матері - це злука сердець дітей із серцями живих і вмерлих матерів. У цей день діти намагаються зробити приємність своїй матері, обдарувати її квітами й подарунками. 

ІІІ. Основна частина

Учитель: Коротке це слово - мама, але які надлюдські глибини скарбів містить воно в собі! Усе її життя із серця б'є великим невичерпним джерелом безкорисна любов до своїх дітей. Усе її життя - це терпіння, безмежна самопожертва, пробачення провин. З добра й любові створили матір. 

Запитання до учнів: 
1. Що ви уявляєте, коли вимовляєте слово «мама»? (Ніжні руки, теплі, ласкаві слова, привітне обличчя, радість у домі, смачну їжу, солодощі, чистий одяг.) 
2. То ви любите своїх мам? А за що? (За те, що вони є; за те, що вони нас жаліють; за те, що вони - мами.) 

Учитель: Мати... Це перше слово, яке з радістю та усмішкою вимовляє дитина. Мама... Це те слово, яке найчастіше повторює людина у хвилини страждання і горя. Матерів мільйони, і кожна несе в серці любов. 
Матері прекрасні, коли підносять дитину до грудей. І кожний із вас скаже: «Найкраща мати - моя, бо безмежна її ніжність». 

Запитання до учнів: 
1. Які загальні якості є у всіх на світі мам? 
2. Якими словами ви зустрічаєте маму, коли вона звідки-небудь повертається? 
3. Як мама зустрічає вас після розлуки? 
4. Розкажіть про найдорожчий для вас мамин подарунок? 
5. Розкажіть, як мама переживає за вас, коли ви хворієте або у вас які-небудь проблеми. 
6. Чи переживаєте ви за маму, коли в неї труднощі або вона хворіє? 
7. Уявіть, що ви приходите додому, а мама сумна, у неї поганий настрій. Які слова треба дібрати, щоб утішити її, допомогти їй? 

Учитель: А зараз послухайте легенду про материнську любов. 
Був у матері єдиний син - добрий, ненаглядний. Душі в ньому мати не чула. По краплині збирала росу для вмивання, найтоншим шовком вишивала сорочки. Виріс син ставний, гарний. Одружився з дівчиною небаченої краси. Привів молоду дружину в хату. Незлюбила та свекруху, зненавиділа її. Боялась мати показатися невістці на очі, сиділа у сінях. А потім у сарай переселилась. Але молодиця не заспокоюється: «Коли хочеш, щоб я жила з тобою, убий матір, вийми з грудей серце і спали на вогні». 
Не здригнулась душа сина: так зачарувала його вродлива дружина. Каже він матері: «Наказала мені дружина вбити вас, мамо. А не послухаю - піде від мене». Заплакала мати і відповіла: «Ну що ж, синку, роби так, як велить серце». 
Пішов син із матір'ю в діброву, наламав сухого хмизу, розпалив вогнище. Убив матір, поклав серце на жар. Спалахнув сучок, тріснув, полетіла жаринка, ударила в обличчя синові, обпекла боляче. Скрикнув той, закрив долонею обпечене місце. Стрепенулося серце материнське, що горіло на повільному вогні, прошепотіло: «Синочку мій, тобі боляче? Зірви листок подорожника, ось росте біля вогнища, приклади до обпеченого місця. А до листка подорожника приклади материнське серце. Потім у вогонь покладеш». 
Заридав син, схопив гаряче материнське серце, уклав його в розкраяні груди, облив пекучими сльозами. Зрозумів він, що ніхто й ніколи не любив його так гаряче й віддано, як рідна матір. І такою величезною й невичерпною була любов материнська, таким всесильним було бажання бачити сина радісним і безтурботним, що ожило серце, загоїлась рана. Підвелась мати і притисла кучеряву голову до грудей. 
Осоружною стала йому дружина-красуня, не міг він повернутися до неї. Не вернулася додому й мати. Пішли вони вдвох степами широкими та й стали могилами високими. 
Тож недаремно кажуть у народі, що найсвятіша і найсильніша любов материнська. 

Запитання до учнів: 
Чого вчить нас ця легенда? 
Учитель: Тож завжди намагайтеся бути слухняними і вихованими, турбуйтеся про своїх батьків і не завдавайте їм прикрощів. Про це є і прислів'я. 

Робота з прислів'ями: 
1. Святе слово - рідна матір. 
2. За науку - цілуй маму в руки. 
3. Шануй рідну неньку - буде тобі скрізь гладенько. 
4. У дитини заболить пальчик, а в матері - серце. 
5. Материн гнів, як весняний сніг: рясно випади, та скоро розтане. 

IV. Підбиття підсумків

Учитель: Закінчити годину нашого спілкування можна словами Ярими Гояна: «Материнський образ являється дітям любові, встає сивих туманів віків, із синяви неба і золотавих надвечір'їв, з вишневого цвітіння і калинової задуми. То випливає на небо нашої вічності одне-однісіньке слово, як сонце - Мати! - і купається в сльозі веселковими барвами дитинної ніжності: Мати, Мама, Мамунця, Мамуня, Мамуся, Мамця, Мамочка, Мамонька, Матінка...». 

(Привітання дівчат зі святом 8 Березня). 

Список використаних джерел:

1. Година спілкування / Упоряд. М. О. Володарська. - Х.: Вид-во «Ранок», 2010. - 176с. 
2. Попова А.О. Живлюще джерело. Кращі прислів’я та приказки українського народу. – Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2008. – 448 с.

 

 

Авторство, на жаль, не встановлено

За матеріалами: http://pedagogika.at.ua

Найважливіше
з теорії детективу!

Знайомтеся з цікавими статтями і доповнюйте рубрику своїми теоріями та практичними історіями. Чекаємо на ваші листи за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com

Читати журнал "Дніпро" Статті

ОГОЛОШЕННЯ

До уваги передплатників!

Друкована та електронна версії журналу «Дніпро» виходять щомісячно!

Передплатити журнали можна:

на сайті:
www.dnipro-ukr.com.ua;

за телефоном:
(044) 454-12-80;

у відділеннях «Укрпошти».

ЦИТАТА ДНЯ

«Текст – це лише пікнік, на який автор приносить слова, а читачі – сенс»

(Цвєтан Тодоров)

УВАГА!!!

Пропонуємо всім охочим узяти участь у написанні літературно-критичних статей про нобелівських лауреатів.

Чекаємо на ваші роботи про Томаса Еліота до 31 липня 2016 року.

Найкращу статтю буде опубліковано на сторінках журналу.

Роботи надсилайте за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com (із позначкою "Нобелівка").