Сценарій

Світова Велич Шевченка (Брейн-ринг)

Мета:Повторити й узагальнити вивчений матеріал про творчість Т.Г.Шевченка, учні повинні усвідомити значення творчості поета для нашої та світової куль­тури, для себе особисто; розвивати інтерес до літера­тури.

Обладнання:   Грамзапис    поезій,    ілюстрації   до творів Т.Г.Шевченка, картки із завданнями.

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя:

Світова велич письменника визначається багатьма складниками: його місцем у світовому літературному процесі, впливами на читача та хід історичних подій, внеском нових ідей і нових мистецьких засобів та скарбів у загальнолюдську культуру.

Талант Шевченка, його допитливість, незвичайна любов до всього рідного, до свого пригнобленого на­роду, до своєї культури, що перебувала тоді в мос­ковському ярмі, а також освіта, начитаність, праця над собою — все це було ґрунтом для появи геніаль­них його творів.           

Від виходу з друку першого видання «Кобзаря» і до сьогодні про Шевченка, його життя і геніальну творчість надруковано стільки статей, розвідок не тільки в Україні, а й по інших країнах світу, що їх навіть не перелічити.

Т.Г. Шевченко силою свого полум'яного й мистець­кого слова, силою своєї загальнолюдської правди пе­реступив кордони рідної і дорогої України. Його тво­ри відразу пробили мур байдужості й ворожості до українського слова, піднісши відразу нашу мову і літе­ратуру на нечувану височінь.

Іван Франко писав про Шевченка: «Я не знаю в світовій літературі поета, який би став таким послідо­вним, таким гарячим, таким свідомим оборонцем за права жінки на повне і людське життя».

Видатний шведський славіст Альфред Єнсен, що добре знав українську мову, написав дві книжки про творчість Тараса Шевченка, де зазначав: «Велика си­ла прийшла з України, справжній оновлювач ук­раїнської літератури... в історії всесвітньої літератури мало таких прикладів, щоб 26-літній поет виступив з такими зрілими творами перед народом, як Шевчен­ко... В історії світової літератури він поставив собі пам'ятник, сильніший від бронзи».

Російський письменник В. Вересаєв з великим за­хопленням відгукувався про Т.Г. Шевченка:

«Безстрашна революційність, запорізька жадоба волі, залізна впертість, зосереджений гнів і велика любов, славне минуле в боротьбі з гнобителями, лука­вий гумор, незрівнянна музика української мови, за­пах квітучих вишневих садків, пірамідальні тополі над білими хатами — все це в поезії Шевченка. Любити Шевченка — любити Україну. Любити Україну — лю­бити Шевченка».

Ми з неприхованою гордістю промовляємо ім'я на­шого пророка, що став гордістю всього цивілізовано­го й культурного світу.

Борис Грінченко писав: «Шевченко своєю національною свідомістю є геній, а своєю незмірною вагою, значенням у справі національного відроджен­ня свого рідного краю є явищем феноменальним, єди­ним, може, на світі».

Учитель. Для проведення уроку клас ділимо на дві команди, які вибирають собі назву, емблему, девіз.

Відбувається змагання між командами.

І конкурс. «Представлення команд»

Протягом 2—3 хвилин кожна команда представляє себе, розповідаючи про свою назву, емблему, девіз.

1-а команда — «Гайдамаки»

Девіз: «1 чужому научайтесь, й свого не цурайтесь».

2-а команда — «Неофіти»

Девіз: «Схаменіться! Будьте люди!»

II конкурс. «Хто швидше?»

Потрібно відповісти на запитання.

1.   Скільки творів містив «Кобзар» у 1860 році,  а скільки тепер?

Відповідь. 17 — 228.

2.  Хто написав,  що невелика книжечка «Кобзар» «внутрішнім   змістом  своїм  без  краю  величезна»   й «своєю появою грандіозне зрушення зробила»?

Відповідь. П. Тичина.

3.  Скількома мовами перекладений «Заповіт»? Відповідь. 100.

4.  Кому з кобзарів Шевченко надіслав свій «Коб­зар» з дарчим написом?

Відповідь. О. Вересаю.

5.  Хто присвятив Шевченку пісню «Дума про вели­кого Кобзаря»?

Відповідь. П. Носач.

6. До 100-річчя виходу «Кобзаря», яка була створе­на поема кобзарями і якими?

Відповідь. Носач, Кушнерик, Пєрепелюк написали поему «Слава Кобзареві», що складається з 9 пісень.

III конкурс. «Знайди зайве»

Від кожної команди виходить по одному представнику. їм пропонується три назви творів, серед яких потрібно знайти «зайве».

1.  «Марія», «Минули літа молодії», «Мойсей».

2.  «Доля», «Оргія», «Пророк».

3.  «На полі кропі», «Царі», «Варнак».

4.  «Гімн», «Княжна», «Марина».

IV конкурс. «Театр»

Кожна   команда   показує   підготовлену театральну виставу па твір поета. 1-а команда — інсценізація балади «Причинна». 2-а команда — уривок з драми «На-Стодоля».

Конкурс. «Кращий знавець творів Т.Г. Шевченка»

Кожній команді дається можливість протягом 5 хвилин відповісти на групу запитань. Виграє та команда, яка відповість на найбільшу кількість запитань.

1. З якого часу Шевченка почали називати Кобзарем?

Відповідь. 1840 р. .

2. Кому писав Шевченко в листі, що він «безталан-тарий кобзар»?

Відповідь. А. Маркевичу 22.04.1857 р.

3. Назвати псевдоніми Шевченка?

Відповідь. Кобзар, Дармограй.

4. В  яких  роках  виходив   «Кобзар»   за  життя Шевченка?

Відповідь. 1040, 1844, 1860 pp.

5. В якому році і ким було вперше здійснено повне видання “Кобзаря”?

Відповідь. 1907 р. в Петербурзі, редактор В. Доманицький, 1908 р. у Львові, 1. Франко.

6. Єдина байка Великого Кобзаря, в якій відображено події в Галичині 1846 року.

Відповідь. «Сичі».

7. Який твір написав Шевченко за десять днів до смерті?

Відповідь. «Чи не покинуть нам, небого».

8. Який    твір   написав   Шевченко   у   зв'язку   із звісткою про смерть Олександри Федорівни, дружини царя Миколи І?

Відповідь. «Хоча лежачого й не б'ють».

9.  Кому присвятив вірш «Великомученице кумо»?

 Відповідь. Надії Василівні Тартуській. В 1845 р. в с. Потоці поет хрестив дитину місцевого диякона з Тарновською.

10. Які поезії написав Шевченко, переклавши урив­ки із «Слова о полку Ігоревім»?

Відповідь. «Плач Ярославни», «З передсвіта до ве­чора»... у 1860 році.

11.  Назвати поезію Шевченка, в якій відображені події 1676 року в Україні,             

Відповідь. «Заступила чорна хмара».

12.  Кому присвятив Шевченко поему «Москалева криниця» ?

Відповідь. Я.Г. Кухаренкові, наказному отаманові Чорноморського козацького війська, українському письменнику.

13.  Кому присвятив Шевченко поему «Тризна»?

 Відповідь. Варварі Рєпніній, дочці генерал-губерна­тора України.

14.  За чиї кошти був виданий «Кобзар» 1840 року?

Відповідь.   П.У.   Мартоса,   поміщика,   відставного штабс-ротмістра.

VI конкурс. «Кмітливість»

На столі лежать два конверти. Капітани команд ви­ходять і беруть кожен собі конверт, витягують карт­ки з питаннями.

Запитання за картиною.

Учасникам демонструють ілюстрацію до художнього твору із запитанням:  «За мотивами якого твору створено картину, що на ній зображено?»

Музичне запитання.

Дається змога прослухати грамзапис уривка сим­фонічної поеми до вірша «Заповіт» Т.Г. Шевченка.

Відповідь. Гліср.

А музику хто написав на слова «Заповіту»?

Відповідь. Лисенко, Вербицький, Гладкий.

VII конкурс. «Чи знаєте ви свого героя?»

1.      ”Молитись Богу

Та за ралом спотикатись,

А більш нічого

Не повинен знать невольник, —

Така його доля».

Відповідь. «Варнак».

2.      «А красота-mo, красота!

Мій Боже милий! А трудяще,

А чепурне та роботяще,

Та тихе». Бач, і сирота...

Відповідь. «Москалева криниця», Катруся.

3.      ... Отож небога

Росла собі та виростала,

Рожевим квітом розцвіла

В убогій і чужій хатині...

Відповідь. «Марія», Марія.    

4.      ... Як маківка на городі,

Дівчина розцвітала;

Як калина при долині:.

Відповідь. «Утоплена», Ганна.

5.      ... Наш отаман завзятий,

Забрав хлопців та й поїхав

По морю гуляти...»

Відповідь. «Гамалія», Гамалія.

6.      ...І письменний, і вродливий —

Квіточка дитина!

Відповідь. «Сова», Син.

VIII конкурс. «Чи знаєш ти поезію Шевченка»

Продовжити поетичні рядки.

1.  ... Гомоніла Україна, довго гомоніла...

2.  І на оновленій землі...

3.  ... Возвеличу малих отих рабів...

4.  Поховайте та вставайте...

5.  ...В таку добу під горою...

6.  ... Рости, рости, моя пташко...

7.  ... Летим. Дивлюся, аж світає...

8.  ... Наш отаман Гамалія...

По завершенні конкурсів журі підводить підсумки і оголошує результати змагань. Учитель відзначає най­активніших учасників конкурсів і виставляє бали.

 

Авторство, на жаль, не встановлено

За матеріалами: http://vlachentsy.com.ua/

Найважливіше
з теорії детективу!

Знайомтеся з цікавими статтями і доповнюйте рубрику своїми теоріями та практичними історіями. Чекаємо на ваші листи за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com

Читати журнал "Дніпро" Статті

ОГОЛОШЕННЯ

До уваги передплатників!

Друкована та електронна версії журналу «Дніпро» виходять щомісячно!

Передплатити журнали можна:

на сайті:
www.dnipro-ukr.com.ua;

за телефоном:
(044) 454-12-80;

у відділеннях «Укрпошти».

ЦИТАТА ДНЯ

«Текст – це лише пікнік, на який автор приносить слова, а читачі – сенс»

(Цвєтан Тодоров)

УВАГА!!!

Пропонуємо всім охочим узяти участь у написанні літературно-критичних статей про нобелівських лауреатів.

Чекаємо на ваші роботи про Томаса Еліота до 31 липня 2016 року.

Найкращу статтю буде опубліковано на сторінках журналу.

Роботи надсилайте за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com (із позначкою "Нобелівка").