Барви осені
Барви осені
Мета.Вчити бачити розмаїття природи восени; узагальнити знання учнів про осінь як пору року; розвивати увагу, уяву, спостережливість, почуття прекрасного, допитливість; виховати любов до краси рідного краю, природи.
Обладнання.Свято проводиться в актовому залі; зал прибраний макетами дерев, кущів, калини. По сцені розкидано різнокольорове листя дерев: червоне, жовте, зелене. В залі на столі стоїть ваза з квітами.
Хід заняття.
Вчитель.Після задушливого літа настала золота осінь. Навкруги чисте і прозоре повітря. По синьому небі біжать легенькі хмарки. Пташки полетіли у вирій. А осінній гай дуже красивий. Яскрава позолота огорнула дерева, кущі, трави.
1-а дитина.
Настала осінь.
Холодом повіяло навкруг.
Все більш береться золотом
Зелений ліс та луг.
Злітає листя зливою
І падає німе.
Вітерець пісні наспівує,
А сам все дужче дме.
2-а дитина.
Ніби притомилось
Сонечко привітне,
У траві пожовклій
Молочай не квітне.
Облетіло літо
Листячко із клена.
Лиш ялинка в лісі
Сонячно-зелена.
Журавлі курличуть:
- Летимо у вирій!
Пропливає осінь
На хмаринці сірій.
3-я дитина.
В парках і садочках,
На доріжки й трави
Падають листочки
Буро-золотаві.
Де не глянь, навколо
Килим золотистий,
Віти напівголі,
Небо синє, чисте.
Вчитель.Діти, сьогодні до нас в гості у цей осінній гай прийшла красуня, а щоб дізнатися, хто це, треба відгадати загадку.
В зеленім лісі побував
Якийсь художник – і поволі
Дерева перефарбував
У золотисто-жовтий колір.
- Ти хто такий? – я здивувавсь. –
Чому тебе не бачив досі?
- То придивився, – хтось озвавсь, –
І ти тоді побачиш…
Діти.Осінь.
(На сцені з’являється Осінь. Вона принесла із собою кошик із овочами і фруктами ).
4-а дитина.
Красуня Осінь, ти така чарівна,
Найкраще платтячко вдягла,
І я люблю тебе найбільше,
Бо ти – як фея лісова.
Осінь.
Дякую! Дякую вам за теплі слова!
Ось в садах, гаях блукаю,
Жовті шати одягаю,
Золотисту стелю постіль –
Жду я сина зараз в гості.
Діти.Хто ж твій син?
Осінь.Відгадайте загадку тоді дізнаєтесь хто мій син.
Роздає він всім гостинці:
Груші, яблука в торбинці,
Бараболю у мішку,
А капусту у візку.
Діти. Та це ж осінній урожай!
(На сцену заходить хлопець у костюмі урожаю, а за ним діти у костюмах овочів).
Вчитель.
Нумо дружно всі, малята,
Урожай збирать багатий.
Всі ми підем на город,
Тож ставайте в хоровод.
( Пісня «Урожай»).
Осінь.Так, зараз всі повинні працювати. Адже недарма кажуть: «Посієш упору – будеш мати зерна гору». Отож зараз потрібно зібрати вчасно урожай, який був посіяний, посаджений весною.
Урожай.Добрий день! Радий вас бачити! Адже на сьогодні вже майже всі зібрали свій урожай. І я прийшов не сам, а з друзями.
Морква.
Кожна знає, що морквиця
На городі – мов цариця.
Коси довгі, кучеряві,
Та ще й платтячко яскраве.
Я смачна і вітамінна,
І не гірше апельсина.
Той, хто моркву поважає,
До ста років доживає!
Буряк.
Ой, розхвалилася, дивіться!
Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший:
Червоніший і товстіший.
Український борщ чудовий
По усіх краях відомий.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний!
Огірок.
А зелені огірочки
Всі вживають залюбки.
Нас шанують не даремно:
Дух наш свіжий і приємний,
На канапці і в салаті
Ми і в будень, і на святі.
Помідор.
Що ж то огірок – вода.
Як немає – не біда.
Помідор – смачний, кругленький,
Має щічки червоненькі.
До смаку я в кожній страві.
Роблять соки і приправи.
Соус, борщик і салат
Люди з радістю їдять.
Цибуля.
На цибулю нарікають,
Що до сліз я допікаю.
Вибачте, та я не винна,
Бо я лікарська рослина.
Соком з медом почастую
І здоров'я подарую.
Часник.
Часничок я білозубий.
Ви мене не бійтесь, люди.
Хоч гіркий я – та корисний.
Всім мене потрібно їсти.
Хто мій зуб з’їдає сміло,
Буде мати зуби білі.
Диня.
Кожний знає: жовта диня
На городі господиня.
Я – солодка, соковита,
Покуштуй – не схочеш пити.
А як їстимеш саму,
Всі хвороби прожену.
Гарбуз.
Не сваріться, любі, годі!
Я найстарший на городі!
Я – великий, бокастий,
Жовтогрудий і смугастий.
Я –чудовий дар осінній,
З гарним та смачним насінням.
Хто їсть кашу гарбузову,
Буде сильним і здоровим.
Вчитель.Ой, а що це за квіти у руках Осені? Такі чудові, гарні і пахучі.
Осінь.
Та це ж хризантеми – осінні квіти.
Хризантема тайну знає –
Аж під осінь зацвітає.
Щоб її красою ми
Милувались до зими.
5-а дитина.
Йдуть і йдуть, йдуть дощі.
Стали чорними кущі,
І дерева чорні стали,
Бо листочки всі опали.
Тільки дуб стоїть у листі
І калинонька в намисті.
Вчитель. Коли восени ідуть дощі – в лісі ростуть гриби. Отож і вони теж сьогодні завітали до нас на свято. А які саме – дізнаємось із загадок.
Осінь.
Хто сидить на білій ніжці
Біля шляху під листком?
Шляпка червоненька,
В крапочку біленьку.
Діти.Це – мухомор.
Мухомор.
Я мухомор, я людомор,
Червоний, наче помідор.
Кашкет цяцьковий, розлогий,
А сам стрункий і довгоногий.
Серед урочища грибного
Не знайдеш красеня такого.
Та отруйний я, пам’ятай,
Мене побачиш обминай!
Урожай. Послухайте і мою загадку.
Всі ми в шапочках - брилях
Заховались під кущі.
Бо як вийдемо на шлях –
Враз опинимось в борщі.
Ці гриби ростуть восени всією сім’єю разом.
Діти.Це – опеньки!
Опеньки.
Ми опеньки, ніжки тоненькі,
Шиї, мов цівки, круглі голівки.
А як більші підростаєм,
Парасольки розкриваєм.
Вчитель.Ще на нашу лісову галяву завітав білий гриб. Послухаємо його.
Білий гриб.
Я – гриб-боровик.
Маскуватися звик.
Мусив ліс обійти,
Щоб мене знайти.
А кому знайти удасться,
Знай, тому всміхнулося щастя.
Бо смачнішого нема
Між грибами усіма.
Хто не вміє нас шукати,
Тим адресу можу дати.
Ми і в лісі, й на галяві,
Корінь білий, верх смаглявий.
Вчитель.
Вітер плаче, вітер віє,
Дощ осінній дрібно сіє.
Жовкне листя, в’януть квіти,
Скрізь калюж понамито.
Осінь.
І ніде не видно пташки,
А ні бджілки, ні мурашки,
І метеликів нема,
Недалеко вже зима.
1-а дитина.Ось і підходить наше свято до кінця. Осінь… Дивовижна пора, яка вже відходить у минуле; як довго ми чекали її, мріяли побачити її красу, почути клекіт журавлів, помилуватися її справжньою красою.
2-а дитина.Тільки чарівниця-осінь змогла зробити таке диво. На душі сумно, адже осінь відходить. Не треба сумувати, через рік ми знову зустрінемо її з гарним настроєм та веселою усмішкою. До зустрічі!
Авторство, на жаль, не встановлено
За матеріалами: http://piskirichicki.ucoz.ua



Найважливіше
з теорії детективу!
Знайомтеся з цікавими статтями і доповнюйте рубрику своїми теоріями та практичними історіями. Чекаємо на ваші листи за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com
ОГОЛОШЕННЯ
До уваги передплатників!
Друкована та електронна версії журналу «Дніпро» виходять щомісячно!
Передплатити журнали можна:
на сайті:
www.dnipro-ukr.com.ua;
за телефоном:
(044) 454-12-80;
у відділеннях «Укрпошти».

ЦИТАТА ДНЯ
«Текст – це лише пікнік, на який автор приносить слова, а читачі – сенс»
(Цвєтан Тодоров)

УВАГА!!!
Пропонуємо всім охочим узяти участь у написанні літературно-критичних статей про нобелівських лауреатів.
Чекаємо на ваші роботи про Томаса Еліота до 31 липня 2016 року.
Найкращу статтю буде опубліковано на сторінках журналу.
Роботи надсилайте за адресою: lit-jur-dnipro-zav.proza@kas-ua.com (із позначкою "Нобелівка").